Десетилетието роди велика музика - Майкъл Джексън,Мадона,Депеш мод, AC/DC, създаде синтезатора и уокмена, супермодели като Синди Крауфорд. Оня ден звездата на 80-те години Саманта Фокс пя в столичен клуб и това се превърна в национална новина. Не е само от носталгия. 80-те години са велики в историята на човечеството. Да изброим първите неща, за които се сещаме: Горбачов започна перестройката в СССР, която завърши с падането на Желязната завеса и края на световния комунизъм, Хелмут Кол е федерален канцлер на Германия, Рейгън е на кормилото в САЩ, совалката Чалънджър се разбива 73 секунди след излитане, ядрената катастрофа в Чернобил…
Но 80-те са не само политически събития, които променят света, но и продуцирана в невиждани мащаби дотогава музика, мода, стил. Няма друго десетилетие, което да е оставило толкова голямо влияние върху следващото развитие на музиката. Тогава израстват величини като Мадона и Майкъл Джексън, клиповете им са революционни и интересни като филм, хореографията е изпипана до съвършенство. А революционната техника насинтезатора преобръща завинаги света на музикат. През 80-те саундът се променя толкова, че и до днес е образец за младите изпълнители. Електронната музика не познава граници в тоналностите. От успешния експеримент печели музикалната сцена, печели и сега. Звезди като Лейди Гага и Риана биха били немислими, ако го нямаше движението на синтезатора. Впечатляващо е, че много музиканти, които започват кариерата си през 80-те, се радват на голям успех и до днес. Мадона непрекъснато търси нещо ново, което в голяма степен е причина за успеха й. Зрънцата, посети през 80-те, дават кълнове и в днешните песни Впрочем времето на 80-те сякаш още продължава. Няма радио, парти, клуб или дом, където да не звучат мелодиите оттогава.
Легенди като AC/DC, Скорпиънс и Металика направиха през 80-те велики хитове. А Саманта Фокс бе от армията знойни певци, наричани сексбомбите в музиката. Нейни плакати красяха панаири, стрелбища и кабините на тираджиите подобно на Сабрина Салерно, Си Си Кеч, Сандра и кои ли не още. 43-годишната днес италианка Сабрина Салерно издаде 8 албума, но най-знаменитото й парче остана в дует със Саманта Фокс - Call Mе. Сякаш някой бе вдигнал бариерата и хитовете заваляха - от британците Дюран Дюран и Ню Ордър (които още са на сцената), германците Модърн Толкинг, шведите от Роксет, певци като Бони Тейлър, Сандра, Прешъс Уилсън...Във форумите има и такава изповед: И сега, след над 20 години по-късно, няма съмнение, че 80-те бяха най-хубавите, те удължиха живота на душите ни, а аз им подарявам носталгията си. 80-те години са и време, когато Западна Европа изнася музика към САЩ, Съветския съюз и Далечния Изток. В края на 80-те поп иконите на Роксет Мари и Пер са вече световноизвестни, а парчето Joyride е и първото им номер едно в САЩ, а създателят на Модърн Токинг е обявен за герой на СССР. Поколението от 80-те има много специален музикален вкус, който въодушевява и сега.Дрехите и прическите са предизвикателни, косите - в крещящи цветове, и от днешна гледна точка - малко смешновати прически. Легенди като Мадона и Майкъл Джексън правят песни, които се пеят и 25 години след това.
Банди като Дайър Стрейтс се харесват с мелодичния британски рок, а Марк Кнопфлър изнася концерти и до днес. Дори и немската Мили Ванили се посреща с истерия от фенките, докато един ден става ясно, че не пеят те, а някой зад кулисите... Това е десетилетието на ясните фронтове. Ако дотогава стиловете в музиката се допълват и обогатяват взаимно, през 80-те вероятно по аналогия на студената война се появяват монолитните музикални блокове. Поп възприеман от феновете като хубава и извисена музика, а от противниците като твърде комерсиален и безличеn. заради виртуозните инструментални изпълнения, смятан от привържениците за реален и независим, а от враговете за твърде шумен, противен и непоносим. Понятието поп се налага окончателно като жанр. Неговите представители съжителстват мирно с пънка и ню уейв. Авангардисти като Дейвид Бауи, Брайън Ено и немската група Крафтверк дават своя принос и богати плодове към новата романтична сцена и култура. Синтезаторски поп групи като Депеш Мод, Пет шоп бойсимат доминантна сила през цялото десетилетие. С диското пък изригва електронната танцувална музика. Ако дотогава е имало ясно разграничение между черно и бяло, сега Майкъл Джексън с епохалния си албум Трилър разчупва всякакви норми и граници. Очевидно пъстро смесени елементи като соул, фънк, синтезиран поп и хардрок дават органично единство, което убеждава безусловно. Оттук нататък ръкоплясканията нямат край - Принс, Джордж Майкъл, Полис на Стинг, британският дует Юритмикс, Лайнъл Ричи, Фил Колинс и норвежците от Аха нямат никакви проблеми при продажбата на плочите си. (Справка: Аха държат рекорда за брой зрители на концерт - 196 хиляди, а през 2009 г. последният им албум се изкачи на второ място във Великобритания. Първото бе на Майкъл Джексън!) Класациите щурмуват и първите рапъри. Музиката на 80-те се радва на небивало дотогава, а и до днес, разнообразие и многопластовост. Радиата бълват поп и рок във всякакви варианти. Видеоигрите стават мания. Появява се уокменът и бързо става израз на начин и чувство за живот. С него можеш да слушаш практически музика навсякъде и по всяко време. Понякога дори за ужас на останалите. Си Си Кеч обяви края на кариерата през 2012 г.
През 1985 г. на конкурс за млади таланти в Хамбург се явява 21-годишната Каролина. Там я чува Дитер Болен от нашумелия тогава дует Modern Talking и възкликва: Що за птица е тази с брилянтния глас?! Същата вечер й предлага договор за 1 г. и така се ражда бъдещата звезда Си Си Кеч. Точно за рождения й ден на 31 юли 1985 г. Болен пуска първия й сингъл I can lose my heart tonight и той оглавява седмици наред топкласациите почти в цяла Европа. След втория й сингъл на следващата година следва евротурне, а след четвъртата й песен само в Съветския съюз я обявяват за по-знаменита от Майкъл Джексън и Мадона. Нещо повече - имената на Модърн Токинг и на Си Си Кеч влизат в учебниците по музика на СССР. Няма начин това да не се отрази и в България. През декември 1987 г. Си Си Кеч пее в столичната зала Универсиада,а БНТ пуска концерта й на 4 януари. Рециталът се счита за истинска сензация по онова време, дори от журналистите в БНТ.</p><p>През 1989 г. Си Си Кеч взема награда Златен лъв за най-хитов и популярен изпълнител. Такъв приз 4 години по-рано е присъден и на Модърн Токинг.Феновете и днес я искат, но на официалния си немски сайт тя ги информира, че 2012 г. е последната в кариерата й. Модърн токингстават герои на съветската младеж.
Aко днес някой млад човек види фотосите на култовите Модърн токинг от 80-те, ще помисли, че това е някаква пародия. 21-годишен германец с дълги тъмни коси, дебела златна верижка с плочка Нораблестящ гланц на устните, а до него държи кийборд блондин с костюм, щръкнала прическа и симпатична трапчинка. .Театрални жестове, лесно запеваеми и запомнящи се мелодии, семпли текстове. Това са Томас Андерс и Дитер Болен. Поп дуото от средата на 80-те обаче е феномен. Обичани и мразени, те се издигат бързо в чартовете. Започва една от най-интересните музикални истории. До днес са продали повече от 120 милиона музикални носители, от тях само през 80-те години 60 милиона плочи. И до днес се появяват по медиите, независимо от това, че всеки има отделен път. Двамата се срещат през 1984 г. и още през януари на следващата година обират овациите в хитпарада с You’re My Heart, You’re My Soul. Следват Чери чери лейди и Брадър Луи. Завладени са първите места в класациите не само в Германия, Австрия и Швейцария, дузина европейски страни, а също Япония и Южна Африка. През 1987 г. се разделят за ужас на феновете. Те съзират причина за разлъката в Нора - жената на Томас, която подобно на Йоко Оно постоянно се бърка в делата им. Дитер Болен, композитор и двигател на дуета, изобщо не може да я диша. По времето на гласност и перестройка Модърн токингса първата западна група, която има право официално да продава албумите си в Съветския съюз през 1986 г. Същата година излиза албумът им In the Middle of Nowhere.
Песента Кадилакът на Джеронимо е хит. Те са млади, модерни, предизвикателни, пеят на английски, но не представляват големия враг САЩ, абсолютно аполитични са. Изнасят концерти в Москва и Петербург. Търговският нюх на Болен му подсказва, че може да направи уникален бизнес в необятната страна и през 1989 г. получава отличието герой на руската младеж. Феноменът Модърн токинг и до днес има култов статут в много от бившите съветски републики. Не отричам, че всичките хитове на Модърн токинг имат почти еднакво звучене. Обикновено избираме за акцент във всеки албум една песен и около нея завъртаме останалите. Какъв е проблемът, ако това се харесва, казва Дитер Болен. Обвиняват ги, че текстовете им са постни и лековати. И какво от това, нали стават световни хитове. Защо да не пеем за любов и победители (Win The Race oder You Can Win If You Want). Днес Дитер Болен е музикална империя. Композира, продуцира млади изпълнители, участва в шоута, пише книги, нарича себе си титан в попа. Няма начин да се заблуждава, след като продава и харесват продуктите му в Стария континент, Азия, Южна Америка, Австралия и някои африкански страни. Продукти на Дитер Болен от 80-те години са още Рой Блек, Карпендейл и най-вече сексапилната C.C.Catch.
Сравнете в модата Синди Крауфорд с някой клонинг днес80-те години не са революционни само за музиката. Спомнете си прелестните топмодели Синди Крауфорд, Клаудия Шифър или Наоми Кембъл
В Седмицата на модата в Париж дизайнерът Жан Пол Готие реставрира модните икони на 80-те - корените на неговото вдъхновение. Той пусна на подиума двойници на своите любимки от 80-те и покани на финала да дефилира 62-годишната Аманда Лиър. Сред двойниците бяха, естествено, Мадона и Майкъл Джексън, а самият дизайнер призна, че е бил под въздействието на Дейвид Бауи за собственото си облекло и поведение. През 80-те имаше изявени модни икони, а днес се върви към клониране на нищото, носталгично заключи Готие. След изгряването на Клаудия Шифър, Синди Крауфорд, Наоми Кембъл и Ел Макферсън в края на 80-те днес ни залива новата студена вълна на кльощавите модели. Супермоделът от 80-те години на миналия век Синди Крауфорд признава пред сп.Бунте, че ако днес трябва да бъде манекенка, не би имала никакви шансове. Не бих станала супермодел, защото изглеждам прекалено здрава,признава днес Синди Крауфорд, която помним с магнетична фигура и секси форми. Според нея сега момичетата на модния подиум с прекалената си слабост само развалят дрехата, защото я лишават от женственост.
През 80-те американският дизайнер Томи Хилфигър промени и всекидневната улична мода, като създаде нов облик на ризата с копченца на яката, пуловера, класическите памучни панталони и всичко останало, което носят и модерните мъже и жени, и рапърите. Неговите джинси, ризи, якета, шапки неизменно са украсени с популярното му лого Томи, знаменца и неизменното цветово съчетание - синьо, бяло, и червено. Този уличен градски стил няма как да не се хареса и на тъмнокожите, и на латино-американците, и на фенове на хип-хоп.
Но 80-те са не само политически събития, които променят света, но и продуцирана в невиждани мащаби дотогава музика, мода, стил. Няма друго десетилетие, което да е оставило толкова голямо влияние върху следващото развитие на музиката. Тогава израстват величини като Мадона и Майкъл Джексън, клиповете им са революционни и интересни като филм, хореографията е изпипана до съвършенство. А революционната техника насинтезатора преобръща завинаги света на музикат. През 80-те саундът се променя толкова, че и до днес е образец за младите изпълнители. Електронната музика не познава граници в тоналностите. От успешния експеримент печели музикалната сцена, печели и сега. Звезди като Лейди Гага и Риана биха били немислими, ако го нямаше движението на синтезатора. Впечатляващо е, че много музиканти, които започват кариерата си през 80-те, се радват на голям успех и до днес. Мадона непрекъснато търси нещо ново, което в голяма степен е причина за успеха й. Зрънцата, посети през 80-те, дават кълнове и в днешните песни Впрочем времето на 80-те сякаш още продължава. Няма радио, парти, клуб или дом, където да не звучат мелодиите оттогава.
Легенди като AC/DC, Скорпиънс и Металика направиха през 80-те велики хитове. А Саманта Фокс бе от армията знойни певци, наричани сексбомбите в музиката. Нейни плакати красяха панаири, стрелбища и кабините на тираджиите подобно на Сабрина Салерно, Си Си Кеч, Сандра и кои ли не още. 43-годишната днес италианка Сабрина Салерно издаде 8 албума, но най-знаменитото й парче остана в дует със Саманта Фокс - Call Mе. Сякаш някой бе вдигнал бариерата и хитовете заваляха - от британците Дюран Дюран и Ню Ордър (които още са на сцената), германците Модърн Толкинг, шведите от Роксет, певци като Бони Тейлър, Сандра, Прешъс Уилсън...Във форумите има и такава изповед: И сега, след над 20 години по-късно, няма съмнение, че 80-те бяха най-хубавите, те удължиха живота на душите ни, а аз им подарявам носталгията си. 80-те години са и време, когато Западна Европа изнася музика към САЩ, Съветския съюз и Далечния Изток. В края на 80-те поп иконите на Роксет Мари и Пер са вече световноизвестни, а парчето Joyride е и първото им номер едно в САЩ, а създателят на Модърн Токинг е обявен за герой на СССР. Поколението от 80-те има много специален музикален вкус, който въодушевява и сега.Дрехите и прическите са предизвикателни, косите - в крещящи цветове, и от днешна гледна точка - малко смешновати прически. Легенди като Мадона и Майкъл Джексън правят песни, които се пеят и 25 години след това.
Банди като Дайър Стрейтс се харесват с мелодичния британски рок, а Марк Кнопфлър изнася концерти и до днес. Дори и немската Мили Ванили се посреща с истерия от фенките, докато един ден става ясно, че не пеят те, а някой зад кулисите... Това е десетилетието на ясните фронтове. Ако дотогава стиловете в музиката се допълват и обогатяват взаимно, през 80-те вероятно по аналогия на студената война се появяват монолитните музикални блокове. Поп възприеман от феновете като хубава и извисена музика, а от противниците като твърде комерсиален и безличеn. заради виртуозните инструментални изпълнения, смятан от привържениците за реален и независим, а от враговете за твърде шумен, противен и непоносим. Понятието поп се налага окончателно като жанр. Неговите представители съжителстват мирно с пънка и ню уейв. Авангардисти като Дейвид Бауи, Брайън Ено и немската група Крафтверк дават своя принос и богати плодове към новата романтична сцена и култура. Синтезаторски поп групи като Депеш Мод, Пет шоп бойсимат доминантна сила през цялото десетилетие. С диското пък изригва електронната танцувална музика. Ако дотогава е имало ясно разграничение между черно и бяло, сега Майкъл Джексън с епохалния си албум Трилър разчупва всякакви норми и граници. Очевидно пъстро смесени елементи като соул, фънк, синтезиран поп и хардрок дават органично единство, което убеждава безусловно. Оттук нататък ръкоплясканията нямат край - Принс, Джордж Майкъл, Полис на Стинг, британският дует Юритмикс, Лайнъл Ричи, Фил Колинс и норвежците от Аха нямат никакви проблеми при продажбата на плочите си. (Справка: Аха държат рекорда за брой зрители на концерт - 196 хиляди, а през 2009 г. последният им албум се изкачи на второ място във Великобритания. Първото бе на Майкъл Джексън!) Класациите щурмуват и първите рапъри. Музиката на 80-те се радва на небивало дотогава, а и до днес, разнообразие и многопластовост. Радиата бълват поп и рок във всякакви варианти. Видеоигрите стават мания. Появява се уокменът и бързо става израз на начин и чувство за живот. С него можеш да слушаш практически музика навсякъде и по всяко време. Понякога дори за ужас на останалите. Си Си Кеч обяви края на кариерата през 2012 г.
През 1985 г. на конкурс за млади таланти в Хамбург се явява 21-годишната Каролина. Там я чува Дитер Болен от нашумелия тогава дует Modern Talking и възкликва: Що за птица е тази с брилянтния глас?! Същата вечер й предлага договор за 1 г. и така се ражда бъдещата звезда Си Си Кеч. Точно за рождения й ден на 31 юли 1985 г. Болен пуска първия й сингъл I can lose my heart tonight и той оглавява седмици наред топкласациите почти в цяла Европа. След втория й сингъл на следващата година следва евротурне, а след четвъртата й песен само в Съветския съюз я обявяват за по-знаменита от Майкъл Джексън и Мадона. Нещо повече - имената на Модърн Токинг и на Си Си Кеч влизат в учебниците по музика на СССР. Няма начин това да не се отрази и в България. През декември 1987 г. Си Си Кеч пее в столичната зала Универсиада,а БНТ пуска концерта й на 4 януари. Рециталът се счита за истинска сензация по онова време, дори от журналистите в БНТ.</p><p>През 1989 г. Си Си Кеч взема награда Златен лъв за най-хитов и популярен изпълнител. Такъв приз 4 години по-рано е присъден и на Модърн Токинг.Феновете и днес я искат, но на официалния си немски сайт тя ги информира, че 2012 г. е последната в кариерата й. Модърн токингстават герои на съветската младеж.
Aко днес някой млад човек види фотосите на култовите Модърн токинг от 80-те, ще помисли, че това е някаква пародия. 21-годишен германец с дълги тъмни коси, дебела златна верижка с плочка Нораблестящ гланц на устните, а до него държи кийборд блондин с костюм, щръкнала прическа и симпатична трапчинка. .Театрални жестове, лесно запеваеми и запомнящи се мелодии, семпли текстове. Това са Томас Андерс и Дитер Болен. Поп дуото от средата на 80-те обаче е феномен. Обичани и мразени, те се издигат бързо в чартовете. Започва една от най-интересните музикални истории. До днес са продали повече от 120 милиона музикални носители, от тях само през 80-те години 60 милиона плочи. И до днес се появяват по медиите, независимо от това, че всеки има отделен път. Двамата се срещат през 1984 г. и още през януари на следващата година обират овациите в хитпарада с You’re My Heart, You’re My Soul. Следват Чери чери лейди и Брадър Луи. Завладени са първите места в класациите не само в Германия, Австрия и Швейцария, дузина европейски страни, а също Япония и Южна Африка. През 1987 г. се разделят за ужас на феновете. Те съзират причина за разлъката в Нора - жената на Томас, която подобно на Йоко Оно постоянно се бърка в делата им. Дитер Болен, композитор и двигател на дуета, изобщо не може да я диша. По времето на гласност и перестройка Модърн токингса първата западна група, която има право официално да продава албумите си в Съветския съюз през 1986 г. Същата година излиза албумът им In the Middle of Nowhere.
Песента Кадилакът на Джеронимо е хит. Те са млади, модерни, предизвикателни, пеят на английски, но не представляват големия враг САЩ, абсолютно аполитични са. Изнасят концерти в Москва и Петербург. Търговският нюх на Болен му подсказва, че може да направи уникален бизнес в необятната страна и през 1989 г. получава отличието герой на руската младеж. Феноменът Модърн токинг и до днес има култов статут в много от бившите съветски републики. Не отричам, че всичките хитове на Модърн токинг имат почти еднакво звучене. Обикновено избираме за акцент във всеки албум една песен и около нея завъртаме останалите. Какъв е проблемът, ако това се харесва, казва Дитер Болен. Обвиняват ги, че текстовете им са постни и лековати. И какво от това, нали стават световни хитове. Защо да не пеем за любов и победители (Win The Race oder You Can Win If You Want). Днес Дитер Болен е музикална империя. Композира, продуцира млади изпълнители, участва в шоута, пише книги, нарича себе си титан в попа. Няма начин да се заблуждава, след като продава и харесват продуктите му в Стария континент, Азия, Южна Америка, Австралия и някои африкански страни. Продукти на Дитер Болен от 80-те години са още Рой Блек, Карпендейл и най-вече сексапилната C.C.Catch.
Сравнете в модата Синди Крауфорд с някой клонинг днес80-те години не са революционни само за музиката. Спомнете си прелестните топмодели Синди Крауфорд, Клаудия Шифър или Наоми Кембъл
В Седмицата на модата в Париж дизайнерът Жан Пол Готие реставрира модните икони на 80-те - корените на неговото вдъхновение. Той пусна на подиума двойници на своите любимки от 80-те и покани на финала да дефилира 62-годишната Аманда Лиър. Сред двойниците бяха, естествено, Мадона и Майкъл Джексън, а самият дизайнер призна, че е бил под въздействието на Дейвид Бауи за собственото си облекло и поведение. През 80-те имаше изявени модни икони, а днес се върви към клониране на нищото, носталгично заключи Готие. След изгряването на Клаудия Шифър, Синди Крауфорд, Наоми Кембъл и Ел Макферсън в края на 80-те днес ни залива новата студена вълна на кльощавите модели. Супермоделът от 80-те години на миналия век Синди Крауфорд признава пред сп.Бунте, че ако днес трябва да бъде манекенка, не би имала никакви шансове. Не бих станала супермодел, защото изглеждам прекалено здрава,признава днес Синди Крауфорд, която помним с магнетична фигура и секси форми. Според нея сега момичетата на модния подиум с прекалената си слабост само развалят дрехата, защото я лишават от женственост.
През 80-те американският дизайнер Томи Хилфигър промени и всекидневната улична мода, като създаде нов облик на ризата с копченца на яката, пуловера, класическите памучни панталони и всичко останало, което носят и модерните мъже и жени, и рапърите. Неговите джинси, ризи, якета, шапки неизменно са украсени с популярното му лого Томи, знаменца и неизменното цветово съчетание - синьо, бяло, и червено. Този уличен градски стил няма как да не се хареса и на тъмнокожите, и на латино-американците, и на фенове на хип-хоп.
0 comments:
Публикуване на коментар