Известният екшън актьор Жан Клод Ван Дам зове българските власти за спасяването на чихуахуа, заловена в Норвегия, която ще бъде убита, ако Българската агенция за безопасност на храните не се задейства. Той моли БАБХ да даде разрешение сладкия домашен любимец да се прибере в България и дори инициира подписка в подкрепа на четириногото в официалните си профили в Фейсбук, Twitter и Insagram, предава Дарик.
Ван Дам дори е готов да направи фонд за спасението на животното. "Обичам България, всички знаете това! Снимал съм много филми там и сме изхарчили милиони долари за туризъм в тази страна, за да има работа за хората", подчертава екшън звездата и добавя, че спасяването на чухуахуата ще бъде най-хубавият подарък за рождения му ден, който е на 18 октомври и за рождения ден на дъщеря му, която празнува днес. Историята на 3-месечната чихуахуа Рая стана известна в социалните мрежи, след като норвежкият орган по безопасност на храните, взе решение да евтаназира кученцето, ако не му бъде разрешено да се прибере в България. Българската агенция по храните обаче отказала това за малката чихуахуа, защото паспортът й е невалиден. Сега единственият шанс да спаси кученцето е да убеди норвежкия и българския орган за безопасност на храните да променят решението си.
Историята започва, когато собствениците на чихуахуата купуват кученцето от частно лице в Осло. То има български паспорт и поставени ваксини, направени от български ветеринарен лекар. Норвежката агенция по безопасност на храните обаче не валидира ваксините, които кучето получило в България.
В Норвегия то е ваксинирано допълнително срещу бяс и други заболявания. На 23 септември обаче норвежката агенция по храните отнема кучето от собствениците му и го поставя под карантина. Норвежката агенция по безопасност на храните твърди, че кучето е внесено в Норвегия незаконно. Тя се нуждае от потвърждение от българската администрация, за да може то да се върне обратно в България в противен случай то ще бъде убито. Според собствениците на чихуахуата в Норвегия смятат, че кученцето е внесено в страната с търговска цел и няма доказателства за произхода му. Крайният срок за получаване на документация по случая от българска страна е 20 октомври. Българската агенция по безопасност на храните обаче вече е отказала връщането на кученцето в България.
0 comments:
Публикуване на коментар